Rekultywacja terenów przemysłowych i obszarów górniczych
Człowiek stale narusza środowisko naturalne, ważnym jest, aby jednak po sobie posprzątał. Jednym z najważniejszych działań na rzecz ochrony środowiska jest rekultywacja terenów poprzemysłowych i obszarów górniczych.
Na rekultywację terenów poprzemysłowych oraz obszarów górniczych składa się wiele czynności projektowo-technicznych oraz organizacyjno-wychowawczych. Celem tychże czynności jest rekultywacja terenów przemysłowych oraz obszarów górniczych i przywrócenie im właściwości przyrodniczych i naturalnych.
Rekultywacja terenów przemysłowych i obszarów górniczych - etapy
Rekultywacja terenów przemysłowych oraz obszarów górniczych to skomplikowane zagadnienie, które składa się z wielu czynności technicznych oraz biologicznych.
Rekultywacja terenów przemysłowych i obszarów górniczych obejmuje:
- Rekultywacja wstępna terenów przemysłowych i obszarów górniczych obejmuje rozpoznanie czynników, które spowodują, że rekultywacja przebiegnie prawidłowo. W etapie przygotowawczym prowadzi się również pomiary niwelacyjne i opracowuje dokumentację kosztorysowo-projektową.
- Rekultywacja techniczna to makroniwelacja wraz z robotami ziemnymi. Roboty ziemne polegają na odpowiednim ukształtowaniu zwałowiska oraz ukształtowaniu terenu w zgodzie założeniami w projekcie.
- Rekultywacja biologiczna terenów przemysłowych i obszarów górniczych ma na celu polepszenie właściwości powietrzno-wodnych gruntów, likwidacji nadmiernego zakwaszenia oraz uzupełnienie brakujących składników pokarmowych. Następnie do gleby wprowadzana jest roślinność, która odtwarza warunki naturalne oraz chroni przed erozją.